Manapság nagyon sokan dobálóznak olyan szavakkal – köztük mi is, vagyis a szegedi Kék Elefánt Kávézó – mint az “újhullámos” kávézó.

Na de mit is jelent ez? Megpróbáljuk a tőlünk telhető legjobb módon körülírni 🙂

Habár tapasztalatom szerint sokan azt hiszik, de nem, nem egyszerűen csak arról van szó, hogy alternatív kávékészítő eszközöket is használunk, mint például az aeropress, Hario V60, Syphon, Kalita, hiszen ezekbe az eszközökbe beletehetnék akár egy kis boltban kapható, 100 Ft/kg árú előre őrölt kávét is, de attól még nem lennénk újhullámos.

Az újhullám, vagy más nevén 3. hullám magyarázatához érdemes áttekinteni röviden, hogy mi volt az első és második hullám.

Mielőtt nekilátnánk, fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy az USA-ból indultak el ezek a hullámok.

Szóval…..

  1. hullám: mennyiség mindenek felett. A minőség nem számított, a lényeg az volt, hogy akár otthon, akár a munkahelyen könnyen elérhető legyen a kávé. Mivel rossz volt az íze, ezért teletömték cukorral. Instant kávék fénykora ez, olyanoké mint a Nestlé, Maxwell, Folgers
  2. hullám: ekkor jöttek a képbe olyan kávézók, mint a Peet’s Coffee vagy mint a Starbucks. Bármilyen hihetetlen is, de velük kezdődött a magasabb minőségű kávézás élménye (még egyszer megemlítem, hogy az USA-ból indultak a hullámok :-)), ekkor jöttek be a divatba az espresso gépek és az espresso alapú italok. A kávézók üzemeltetése nagy üzletté kezdett válni ebben az időszakban. Sötét pörkölésű kávék voltak, mégis elkezdtek az emberek a kávé élvezetével foglalkozni
  3. hullám = újhullám: Itt már nem egyszerűen az élvezeten volt a hangsúly, hanem a figyelem magára a kávéra terelődött. Fontossá vált, hogy melyik termőterületről, milyen farmról származik az a kávé, milyen eljárással dolgozták fel, milyen variáns, ki és mikor pörkölte, stb.

A következő fogalmak szinte egybeolvadtak az újhullám fogalmával:

  • világos pörkölés
  • latte art
  • alternatív kávékészítő eszközök (aeropress, Hario V60, Kalita, Syphon, stb.)
  • gyümölcsös ízek
  • speciality kávék használata
  • a kávé nem keserű

A fentieket tekintve tehát akkor a következőképpen magyaráznám el az újhullámos kávézó fogalmát:

Olyan kávézó, ahol világos pörkölésű, speciality (majd egyszer arra is kitérünk, hogy mi ez) magas minőségű kávék használata, kiemelt odafigyelés a kávé elkészítésére, legyen az akár espresso vagy filter kávé. Pontosan tudjuk honnan származik a kávé, milyen eljárással dolgozták fel, ki és mikor pörkölte. Ha valami olyan készülne ami nem ütné meg a mércét, akkor inkább készítünk egy másikat.

Szóval a “Minőség mindenek felett” 🙂

Talán ennyi…….lehetne ezt még sok irányból magyarázni, de a lényeg szerintem ez.

Vélemény, hozzászólás?